Brittiskt företag tar över pendeltågs-trafiken i Nürnberg

Bombardiers talang 2 - S-Bahn i staden Nürnberg vid stationen Neumarkt. Foto: Ivanowitsch
Bombardiers talang 2 - S-Bahn i staden Nürnberg vid stationen Neumarkt. Foto: Ivanowitsch

Brittiska tågoperatören National Express Rail tar hand om trafiken på S-Bahnnätet i sydtyska staden Nürnberg. Tidigare hade Deutsche Bahn meddelat att koncernen skulle ”arbeta hårt” för att kunna behålla varje andel av linjenätet i Bayern.

Efter en lång upphandling vann National Express Rail rätten att får bedriva S-Bahn-trafik i den bayerska staden Nürnberg från 2018 till 2030.

Det brittiska företaget kapade därmed åt sig en liten men viktig del av Deutsche Bahns järnvägskarta i södra Tyskland. I Storbritannien kör moderbolaget National Express Group huvudsakligen schemalagda tåg- och busstjänster.

 

- Detta är en stor framgång för hela vår företagsgrupp. Uppdraget utgör en tillväxtmöjlighet som kommer att dubbla vår omsättning i Tyskland, berättade National Express Rail VD Tobias Richter för tyska tv-sändaren DW.

 

National Express kommer också att ta över den regionala järnvägstrafiken i delstaten Nordrhein- Westfalen, som är Tyskland folkrikaste stat, från och med december 2015.

Med tanke på att DB redan opererar i Storbritannien och sköter sedan 2010 även Arriva, ett av Storbritanniens största buss- och järnvägs företag, har däremot brittiska tågaktörer inte lyckats hitintills att göra liknande inbrytningar i Tyskland.

Förlusten av Nürnbergs S-Bahn kommer som ett slag för Deutsche Bahn, som ombesörjer trafiken på nästan alla S-Bahn-nät i Tyskland.

Richter varnade dock för att det "slutgiltiga beslutet ännu inte har tagits", beslutet som är så viktigt för National Express Rail.

DB kommer nämligen att överklaga de bayerska trafikmyndigheternas beslut.

– Vi är beredda och optimistiska, sade Richter till Deutsche Welle.

Källa: Deutsche Welle