Kina planerar världens längsta direkta spårbundna järnvägslinje. Avsikten är att köra ett extra långt godståg från kinesiska Stillahavskusten genom Centralasien och till Europas sydvästra hörn, skriver Digital Journal.
Döpt till ”nya Sidenvägen”, skall sträckan senare bidra till ett kraftigt ekonomiskt uppsving för handeln mellan Kina och EU.
Den första testfärden startar, enligt en kinesisk tjänsteman, från miljonstaden Yiwu på Stillahavskusten. Slutmålet för resan är Madrid, Spaniens huvudstad.
Washington Post rapporterar att resan, som tar 21 dagar omfattar 6 200 miles (9 977km). Detta gör sträckan 450 miles (724km) längre än Transsibiriska järnvägen mellan Vladivostok och Moskva, som hittills har haft förstaplatsen.
Enligt DJ, kommer tåget att köra via Kinas västra region Xinjiang och sedan fortsätta genom Kazakstan, Ryssland, Vitryssland, Polen, Tyskland och Frankrike innan det når Spanien. Det mosvarar ungefär en tågresa från New York till Columbiens huvudstad, Bogota i Sydamerika.
Tåget avgår från miljonstaden Yiwu, som är ett centrum för tillverkning av mellanstora och mindre konsumentprodukter, cirka fyrtio mil söder om Shanghai. Washington Post beskriver staden som ”samlingsplats för utländska affärsmän och småhandlare, däribland en mängd araber”.
Kinas strävar efter att utöka sin handel med de europeiska marknaderna, som uppgår till mer än 1 miljard dollar per dag. Målet är att "minska beroendet av styckegodstransporter till sjöss, i luften och längs vägar, meddelar Kinas statliga nyhetsbyrå.
För närvarande är en sådan järnvägsförbindelse relativt dyr, men myndigheterna säger att allt efter som handeln expanderar, kommer kostnaderna för spårbundna transporter att falla.
Tåget kommer att dra 82 godsvagnar. Första testfärden, som genomfördes i början av året och som enbart gick till Centralasien, stimulerade handeln i regionen runt staden Kiwu med nästan fyrtio extra miljoner dollar.
Källa: RT & Digital tidning