Det råder stor aktivitet sedan sommaren 2021 på byggarbetsplatserna bakom och vid stationen i nederländska staden Groningen.
I den första delen av bygg gropen på södra sidan syns golven i cykelskjulet och gångpassagen och det händer mycket på byggarbetsplatsen vid själva stationen.
Cykeltunnel
Bygget av den underjordiska gångpassagen, cykeltunneln och tunnelns golv kommer att ske i etapper, vilket kräver flera byggnadsgropar. Dessutom byggs en stor, så kallad kista, som är delad i två delar, och en kista på själva stationen, som under förberedelse.Golven i den första delen syns tydligt.
Betongpelarna som rälsdäcket ska byggas på. Det finns 25 stycken på denna våning.
Flätning av förstärkningen för bandäcket.
Formsättning innebär montering som möjliggör förstärkning av rälsdäcket.
Varning för särskild fara i södra delen av projektområdet.
Golv
I den första delen av bygg gropen på södra sidan syns nu de olika våningarnas konturer tydligt. Nedre våningen är (en del av) cykelskjulet, andra våningen är (en del av) gångpassagen och cykeltunneln. Totalt finns det 40 betongpelare som stöd för golven. På nedre våningen finns 15, på andra våningen 25. De ska snart bära bandäcket där spår 7 och 8 placeras.
Byggarbetsplatsen vid stationen med signallådan som omges av byggnadsställningar.
Källa: ProRail, alla foton: ProRail