ZetaDisplay tecknar nytt leveransavtal med Flytoget – Airport Express

ZetaDisplay ska utföra fullserviceleveranser inom teknik, mjukvara, utveckling samt support. Foto: Flytoget
ZetaDisplay ska utföra fullserviceleveranser inom teknik, mjukvara, utveckling samt support. Foto: Flytoget

ZetaDisplay meddelar att bolaget har tecknat ett nytt leveransavtal med Flytoget. Det 6-åriga kontraktet består av fullserviceleveranser inom teknik, mjukvara, utveckling samt support av Digital Signage och Digital Out of Home lösningar.

– Vi är otroligt glada att i stark konkurrens väljas till Flytogets långsiktiga partner för vidareutveckling av deras Digital Signage lösning. Det här är också ett bevis på vår solida leveranskvalitet inom Public Information & Transport sektorn, men även vår växande kapacitet och nyckelkompetens inom DOOH – Digital Out of Home. Vi ser nu fram mot sex spännande år tillsammans med Flytoget som är en av de mest innovativa och nytänkande aktörerna inom Public Airport Railway Transport, kommenterar vd Per Mandorf.

ZetaDisplay har under de senaste åren framgångsrikt vidareutvecklat sina avancerade mjukvaror, tjänster och lösningar inom Digital Signage med flera tillägg för den växande DOOH, Digital Out of Home-marknaden. I takt med den nyligen inledda globala utrullningen av ZetaDisplays nya mjukvaruplattform, förväntas efterfrågan på avancerade Digital Signage lösningar i kombination med DOOH stadigt öka.

Flytoget – Airport Express är Norges enda höghastighetståg och erbjuder idag moderna och bekväma höghastighetstransporter mellan Oslo flygplats på Gardermoen och flera hållplatser i Oslo- området. Flytoget etablerades efter beslut i norska Stortinget 1992. Därefter inleddes arbetet med en ny höghastighetsjärnväg mellan Oslo och Gardemoen . De första tågen rullade 1999 och 2019 transporterade Flytoget 6,7 miljoner passagerare.