Större ansvar, större ekonomisk flexibilitet och mer förutsägbar finansiering av järnvägsprojekt. Det är målet med det nya avtalet mellan Bane NOR och Transport- och kommunikationsministeriet.
Avtalet mellan Transport- och kommunikationsministeriet och Bane NOR undertecknades nyligen av VD Gorm Frimannslund i Bane NOR och statssekreterare John-Ragnar Aarset i Transport- och kommunikationsministeriet.
- Vi bygger, driver och underhåller järnvägen i Norge. Vi gör detta på uppdrag av det norska järnvägsdirektoratet. "Fast pris" för dessa uppdrag är en viktig del i det nya avtalet, sade Gorm Frimannslund.
- Om vi spenderar mer än vi har tilldelats måste vi själva täcka underskottet. Det kan försena byggstart för andra planerade projekt. Det motsvarar de villkor som Nye Veier har i sitt avtal med staten, skriver transport- och kommunikationsministeriet på sin webbplats. Det var trevligt att landa det här avtalet nu, säger vd Gorm Frimannslund, i Bane NOR.
Fredagen den 10 september satte han och statssekreteraren John-Ragnar Aarset i transportministeriet pennan på papperet och lämnade var sin signatur. 1 januari 2022 träder det femåriga avtalet i kraft.
Detta kommer att göra det tydligare vem som är ansvarig för vad inom järnvägssektorn, där norska järnvägsdirektoratet är den överordnade myndigheten och Bane NOR äger och utvecklar infrastrukturen.
- Avtalet är ett steg i rätt riktning. Det ger oss mer frihet och ansvar, och vi får mer lämpliga ekonomiska ramvillkor än vi har idag, säger Nina Valle, chef för långsiktig planering och portföljförvaltning i Bane NOR.
Transport- och kommunikationsminister Knut Arild Hareide anser att detta är en nödvändig vidareutveckling av järnvägsreformen.
- Avtalet stöder reformens avsikter om ökat handlingsutrymme och ansvarighet för Bane NOR. Samtidigt skyddas det norska järnvägsdirektoratets övergripande och samordnande roll inom järnvägssektorn, säger transport- och kommunikationsministern.
Källa: Bane NOR 13.09.2021