Kommer snart!

Järnvägsnyheter.se

Fredag, maj 18, 2012
Du är här:

Kommentarer (2)

Lutande vagnskorgar? Jojo ... Har man ingenting lärt av x2000 och åksjuka hos en icke försumbar del av befolkningen?

Gäst, man vet i vartfall numer att det räcker med att vagnkorgen tiltar i kurvor med 5,5 grader och inte 6,5 grader som man använde när X2000 tågen lanserades 1989 och ett par år därefter.

Gröna Tåget har testat en rad nya lösningar för ett snabbtåg för svenskt vidkommande som elektro-mekaniska ställdon för att åstadkomma mjuka hjulaxlar i lägre hastigheter (under 200km/h) och med de elektro-mekaniska ställdonen åstadkomma hjulaxlar som blir stela i högre hastigheter (över 200km/h).

Sedan har man testat traktionmotorer från ABB av PM-typ.

Man har också använt sig av gummikjolar som delvis har dolt boggierna eftersom vindturbulens i högre hastigheter runt boggierna ger ett vinande buller.

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.